The new forums will be named Coin Return (based on the most recent
vote)! You can check on the status and timeline of the transition to the new forums
here.
Ok, so I have work almost fully time and I go to school full time. I don't have much money to spend on food. But I have been hitting the value menu. even at 3 dollars a day that adds up fast. So what I need is something I can pack say once a month drop in my trunk and eat between classes and work. I kind of want to go with something a little bit healthy but if it's not it's not. I have tried to pack food every day and I forget them or they go bad in the car.
0
Posts
-Indiana Solo, runner of blades
I find that these are pretty tasty, if you buy them in bulk they're about $1.50 to $2.00 each.
Monthly you're looking at granola bars, trail mix (nuts, dried fruit), and candy/bullshit.
Weekly reloading allows for fresh fruit, bagels/bread, peanut butter, etc.
Because you really don't have many options otherwise.
Satans..... hints.....
For something a little tastier, pick up some CLIF bars from Amazon. If you can find a full size bar (a 68g bar) at under a dollar a piece you're making a good buy.
http://justbento.com/handbook/bento-courses-2013/bento-101-part-1-what-can-i-eat
This website can teach you how to make nutritious lunches, at a Much lower cost than wendy's every day. And balance them well. Almost everything can be eaten at room temperature or even cold.